Tanıtım Yazısı

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Kitlenizi yakalayan bir tanıtım yazısı yazmak, web sitenizin trafiğinin ve sonuç olarak işletmenizin daha iyi büyümesine yardımcı olabilir, ancak bunu doğru yapmak da önemlidir. Tanıtım yazısının nasıl olacağı konusunu üç basit adımda sizler için açıkladık.

Bir tanıtım yazısının neye ulaşması gerektiğine dikkat edin. Buradaki ana hedefler, okuyucunuza makalenin ne hakkında olduğunu kısaca anlatmaktır. Genellikle, tanıtım yazısının giriş bölümü bu üç temel bileşenden oluşur:

Adım 1) Okuyucunun dikkatini çekin. Bu, her tanıtım yazısı için farklı farklı tarzlardır.  

Adım 2) Tanıtım yazısının var olmasının nedenini gösterin.

Adım 3)Tanıtım yazısında okuyucunuzu kendisine getiren sorunu çözmeye nasıl yardımcı olacağınızı açıklayın.

Tanıtım Yazısında Giriş Paragrafı

1. Okuyucunun dikkatini çekin

Tanıtım yazısı yazarken baştan itibaren okuyucunuzu bağlamanın birkaç yolu vardır. Sempatik ve samimi bir yazı ilgi çeker. Resmiyeti tercih ederseniz baştan sona aynı düzlemde ilerlemeniz gerekir.

2. Tanıtım yazısının varoluş nedenini gösterin

Tanıtım yazınızın bir amacı olmalı.  Herhangi bir sorundan yola çıkarak sorununun çözümünü web sitenizle çözebildiğinizi gösterebilir ya da tamamen varoluş hikayenizi anlatabilirsiniz. Tanıtım yazınızın önemini doğrulamak ve kitlenize okumaya devam etmeleri için bir neden vermek sizin görevinizdir.

3. Tanıtım Yazısının Sorunun Ele Alınmasına Nasıl Yardımcı Olacağını Açıklayın

Şimdi okuyucunun kendisiyle ilişkilendirilebileceği bir sorun var – ve belli ki bir çözüm istiyor – izleyiciye yayının ne ve hızlı bir şekilde ne sağlayacağını bildirme zamanı. Diğer bir deyişle, giriş beklentileri ortaya koymalıdır.  Altı çizili hüküm, “Okumaya devam et” demenin bir yoludur.

Elbette, pazarlama içeriğiniz için tanıtımlar yazmanın başka geçerli yolları da vardır. Bazıları diğerlerinden daha rahat olduğu için her bir içerik parçası için bu formüle uyması gerektiğini düşünmeyin.

Tanıtım Yazısında Gelişme Paragrafı

Tanıtım yazısının gelişme paragrafı ele aldığınız konu ya da sorunun çözümünün örneklendiği ve aynı zamanda pekiştirildiği paragraftır. Bu anlamda yazının temeli girişte atılmış, gelişme bölümünde de derine inilmiştir. Gelişme paragrafında yer alması gereken diğer ayrıntılar ise;

  •  Doğru hedefleri belirlemek ve anlatmak
  • Etkili konunun diğer alt başlıklarına atıfta bulunma ve başlıklar seçme
  • Harekete geçirici mesajlar vermektir.

Son Paragraf Tanıtım Yazısının Can Alıcı Noktasıdır

Tanıtım yazısı son paragrafı sizin kendinizi okuyuculara iyice anlattığınız, sorunlarına cevap bulabilecekleri bir adresi vermenin yeridir. Bu da incelikli bir tarzda vereceğiniz mesaj ile birlikte yazının son paragrafında yer alır ve tanıtım yazısının can alıcı noktasıdır.

Tanıtım Yazısı Uzunluğu

Tanıtım Yazısı sıkıcı bir üslupla yazılmamalı ve uzun olmamalıdır. En okunan ve sevilen tanıtım yazısı uzunluğu 300 ila 500 kelime arasındadır. Daha fazla uzun yazılar okuyucuyu sıkmakta ve ilginin dağılmasına sebep olduğu için yazının uzunluğunu bu aralıkta tutmanız tavsiye edilir.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı