SEO

İnanılmaz Hızlı İndexlenme İpuçları

SEO’da hız rekabetçi bir avantajdır. Yeni içerik yayınladığınızda, kullanıcıların arama sonuçlarında sıralamalarını olabildiğince hızlı bulmasını istersiniz. Bloğunuzda, web sitenizde yeni içerikler yayınlıyor ve oturup uzun süre bekliyorsunuz. Bu sıralamanın arttığını görmek haftalar veya aylar alabilen sinir bozucu bir süreçtir. Google’ı inanılmaz hızlı, dizine eklemelerine ve daha hızlı sıralamalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey varlığını sizlere anlatmak istedik.

İndexleme Aşamaları

1. URL Denetimi

Temel olarak, içeriği dizine eklemek Google’da o kadar zor değil. Google bize bir dizi araç sunuyor. En basit ve en hızlısı muhtemelen URL İnceleme aracıdır. Yeni URL İnceleme aracı, bir URL göndermenize ve Google’a onu taramasını istemenize olanak tanır. Bunu yaptığınızda, öncelikli tarama kuyruğuna koyarlar. Bu, yalnızca Google’ın taranacak URL’lerin bir listesine sahip olduğu anlamına gelir. Öncelik alır ve daha hızlı taranır ve daha hızlı dizine eklenir.

2. Site Haritaları

Bir diğer yaygın teknik, sadece site haritalarını kullanmaktır. Bunları site haritanızda bulundurduğunuzda, Google’ın gerçekte orada olduklarını bilmelerini istersiniz. Bu işlemi biraz daha optimize edebilecek bir dizi farklı teknik var.

Herkesin bahsettiği ilk ve en temel olanı, bunu robots.txt dosyanıza koymaktır. Robots.txt dosyanızda bir yönergeler listeniz vardır ve robots.txt dosyanızın sonunda, basitçe site haritası diyorsunuz ve Google’a site haritalarınızın nerede olduğunu söylüyorsunuz. Bunu site haritası dizin dosyaları için yapabilirsiniz. Birden çok site haritasını listeleyebilirsiniz.

Robots.txt dosyasındaki site haritası

Bunu, yeni Search Console’daki başka bir rapor olan Search Console Site Haritası Raporu’nu kullanarak da yapabilirsiniz. Buradan site haritalarını istediğinizde kaldırabilir ya da doğrulama işlemini yapabilirsiniz. Bunu Search Console API’sı üzerinden de yapabilirsiniz.

Ancak, birçok kişinin kullanmadığı site haritalarınızı Google’a bildirmenin gerçekten harika bir yolu, Google’a ping göndermektir. Bunu tarayıcı URL’nizde yapabilirsiniz. Sadece google.com/ping yazmanız ve URL ile site haritasını girmeniz yeterlidir. Bunu şu anda mevcut site haritalarınızla deneyebilirsiniz. Tarayıcı çubuğuna yazın, Google tarama için bu site haritasını anında kuyruğa alır ve Google’ın kalite standardını karşılarsa oradaki tüm URL’lerin hızlı bir şekilde dizine eklenmesi gerekir.

3. Google Dizin Oluşturma API’sı

Son birkaç ay içinde, hem Google hem de Bing, URL’lerin taranmasını ve dizine eklenmesini hızlandırmaya ve otomatikleştirmeye yardımcı olacak yeni API’ler tanıttı.

Bu çözümlerin her ikisi de, bir API aracılığıyla 100 veya 1000 URL göndererek endekslemeyi büyük ölçüde hızlandırma potansiyeline izin verir.

4. Önemli sayfalardan bağlantılar

Bloğunuz ya da web sitenizde yeni bir içerik eklediğinizde, başka hiç bir şey yapmazsanız bile önemli sayfalardan bağlantı oluşturduğunuzdan emin olmak istersiniz. Önemli sayfalar, yeni içeriğe, blogunuza, kaynaklar sayfanıza bağlantılar ekleyerek ana sayfanız olabilir. Bu, yapmak istediğiniz temel bir adımdır. Sitenizdeki bu sayfaları gelen bağlantı olmadan yetim bırakmak istemezsiniz. Bağlantıları eklemek Google’a iki şey söyler. Gelecekte bu bağlantıyı taramamız gerektiğini söylüyor ve düzenli tarama kuyruğuna giriyor. Ancak bağlantıyı daha da önemli hale getirir. Google, “Bununla bağlantılı önemli sayfalarımız var. Nasıl sıralayacağımızı belirlememize yardımcı olacak bazı kalite sinyallerimiz var” diyebilir.

5. Eski içeriği güncelleyin

Ancak çoğu zaman insanların unuttuğu bir adım, yalnızca önemli sayfalarınızdan bağlantı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda eski içeriğinize geri dönmek ve bu bağlantıları koymak için alakalı yerler bulmak istersiniz. Birçok kişi ana sayfasında bir bağlantı veya daha eski makalelere bağlantı kullanır, ancak sitenizdeki eski makalelere dönme ve yeni içeriğe bağlantılar ekleme adımını unuturlar.

6. Sosyal olarak paylaşın

Sosyal paylaşım, gerçekten açık bir adımdır. Sosyal olarak paylaştığınız yeni içeriğiniz olduğunda, sosyal paylaşımlarla içerik sıralaması arasında yüksek bir korelasyon vardır. Ancak özellikle Reddit gibi içerik toplayıcılarla paylaştığınızda bunlar Google’ın taraması için gerçek bağlantılar oluşturur. Google bu sinyalleri görebilir, sosyal etkinliğin, Reddit ve Facebook gibi sitelerin gerçek bağlantılar eklediklerini görebilir ve bu, harici bağlantılar olduğu için biraz daha iyi olması dışında kendi içeriğinizden bağlantılar eklemekle aynı şeyi yapar.

7. URL’ye trafik oluşturma

Bu, etkinliği açısından biraz tartışmalı olan gelişmiş bir tekniktir, ancak anekdot olarak tekrar tekrar çalıştığını görüyoruz. Bu sadece yeni içeriğe trafik üretiyor.

Şimdi trafiğin bir sıralama sinyali olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Trafiği ölçme hakkında konuşan bazı eski Google patentleri vardır ve Google kesinlikle Chrome’u kullanarak trafiği ölçebilir. Bu sitelerin nereden geldiğini görebilirler. Ancak, örnek olarak, Facebook reklamları, bazı yeni içerikler yayınlarsınız ve Facebook reklamları aracılığıyla buna büyük miktarda trafik yönlendirirsiniz. Bu trafiği ödüyorsunuz, ancak teorik olarak Google bu trafiği görebiliyor çünkü Chrome tarayıcıyı kullanarak bir şeyleri ölçüyorlar.

Tüm bu trafiğin bir sayfaya gittiğini gördüklerinde, ” Belki bu dizinimizde olması gereken bir sayfa ve belki de uygun şekilde sıralamamız gerekir” diyebilirler.

8. Arama tıklamaları oluşturma

URL’ye trafik oluşturmanın yanı sıra, aslında arama tıklamaları da oluşturabilirsiniz.

Şimdi bununla ne demek istiyoruz? Twitter’da bir URL paylaştığınızı düşünün. Doğrudan URL ile paylaşmak yerine bir Google arama sonucuyla paylaşırsınız. Kullanıcılar bağlantıyı tıklar ve bunları, sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelerin bulunduğu bir Google arama sonucuna yönlendirirsiniz ve kullanıcılar arama yapar ve sonucunuzu tıklar.

9. Hedef sorgu tazeliği hak ediyor

Yeni içeriği oluştururken, Google’ın tazeliği hak ettiğini düşündüğü terimleri seçerseniz içeriğin daha erken sıralanmasına yardımcı olabilirsiniz. Belki burada birkaç örnek kullanırsak iyi olur.

“2020 Kurban Bayramı otelleri” terimini arayan bir kullanıcı düşünün. Bu, Google’ın çok yeni bir sonuçlar vermek istediği bir aramadır. 2020 Kurban Bayramı otelleri dediğinizde Kurban Bayramdaki otellerin durumu hakkında en yeni haberleri istiyorsunuz. Google, daha yeni oluşturulan sayfaları tercih edecek. Bu sorguları hedeflediğinizde, belki biraz daha hızlı sıralayabilirsiniz.

10. URL yapısından yararlanın

Son olarak, bu pek çok sitenin yaptığı ve pek çok sitenin de yapmadığı bir şeydir çünkü sadece farkında değillerdir. URL yapısından yararlanın. Google yeni bir URL, dizine eklenecek yeni bir sayfa gördüğünde, sıralaması için henüz tüm sinyallere sahip değildir. Nerede sıralanmaları gerektiğini tahmin etmeye çalışan birçok algoritma var. Geçmişte, bunların bir kısmını belirlemek için URL yapısından yararlandıklarını belirtmişlerdir.

Backlinkal.net’in tüm backlink incelemelerini backlinkal.net/all adlı aynı URL’ye yerleştirdiğini düşünün. Bu URL’lerin tümü için çok sayıda yerleşik sıralama sinyali var. Aynı yapı kullanılarak yeni bir URL yayınlandığında, ona uygun şekilde sıralamak için bazı geçici sinyaller atayabilirler.

Yüksek otoriteye sahip URL’leriniz varsa, belki de sizin blogunuzdur, belki de sitenizdeki kaynaklarınızdır ve mevcut bir URL yapısından yararlanıyorsanız, aynı yapı kullanılarak yayınlanan yeni içeriğin biraz sıralama avantajı olabilir.

Bunlar, içeriğinizi dizine hızlı eklemeyi ve sıralamayı daha hızlı hale getirmenin birkaç yoludur. Hiçbir şekilde kapsamlı bir liste değildir. Başka birçok yolu olduğunu unutmayın.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı