Backlink

Backlink Ne İşe Yarar?

Kaliteli bir backlink, arama motorları ve araştırmacılar tarafından iyi, güvenilen yüksek reytingli bir web sitesinden gelen bir bağlantı olarak tanımlanabilir.  Geri bağlantılar, web sitenizin trafiğini Google’da  arttırmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir.

Ancak SEO’da yeniyseniz veya kendi işinizi yürütüyorsanız ve trafiğinizi artırmaya çalışıyorsanız, muhtemelen geri bağlantıların ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmiyor olabilirsiniz.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlink yani geri bağlantıların çok konuşulduğunu görüyor ya da duyuyorsunuzdur. Ama neden?

Backlinkler Daha Yüksek Sıralamanıza Yardımcı Olacaklar

Muhtemelen bunu şimdiye kadar biliyorsunuzdur, ancak geri bağlantılar Google’da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Sitenize işaret eden büyük geri bağlantılar olmadan, sektörünüzde güvenilir bir otorite olduğunuzu göstermeye yardımcı olan ve bu nedenle anahtar arama terimleri için en üst sıralarda yer almayı hak eden en önemli sıralama faktörlerinden birini kaçırmayın.

Kaç Tane Geri Bağlantıya İhtiyacımız Olabilir?

Backlink hakkında konuşurken, sayıların oyunu değil; daha ziyade kalite oyunu. Web siteniz kolayca birkaç yüz düşük kaliteli geri dönüşe sahip olabilir, yine de sıralamayacak ve birkaç yüksek kaliteli geri bağlantıya sahip olabilirsiniz.

Daha fazla başarı, ancak geri bağlantılar söz konusu olduğunda, kalite ve miktar arasında doğru dengeyi bulmak en önemli anahtardır. Daha düşük kaliteli olanlardan daha az kaliteli geri bağlantı toplamaya odaklanmalısınız.

Her zaman kaç tane geri bağlantıya sahip olduğunuzu, bu geri bağlantıların kalitesini ve bu geri bağlantıların web siteniz için ne kadar trafik oluşturduğunu araştırma imkanı vardır. Böylece, hedeflediğiniz backlink’in yüksek veya düşük kaliteli olup olmadığını ölçebilirsiniz.

Geri bağlantıları Nereden ve Nasıl Buluruz?

Backlink bulmak, ne en az karmaşık ne de en kolay iştir. Orada backlink bulma ve yönetme konusunda uzmanlaşmış SEO araçları büyük miktarda var, bu yüzden sadece onlardan doğru olanı seçmek zorunda. Bir olasılık, ücretsiz bir araç olan Google Search Console’u kullanmaktır, ancak aynı zamanda özellikler ve veriler açısından çok sınırlıdır.

Geri bağlantıları nasıl oluştururuz?

Backlink yani geri bağlantıları oluşturmak, web yöneticilerine spam göndermeden kişiselleştirilmiş bir şekilde ulaşmanız gerektiğinden, bir tür manuel işlemdir. Bir e-posta şablonu yazıp çok sayıda kişiye “ortak çalışma” yapmalarını önererek hiçbir bağlantı oluşturamazsınız. Sitelerini, markalarını, konularını neden sevdiğiniz bir liste hazırlamak zorundasınız, üstelik neden birbirinizin web sitelerinden bağlantılar oluşturmanız karlı olsun? Sorusuna da cevap vermeniz önemlidir.

Yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanın tek yolu budur. Oldukça zaman alıcı bir işlem olduğundan, çok fazla bağlantınız olmayabilir, ancak altın kuralı hatırlayın: Düşük kaliteli bir bağlantı yükünden daha değerli, daha az yüksek kaliteli bağlantıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı